Klocuch Wiki
Advertisement

logo by Mateusz Żukowski

Kruci – jest to jedno z częściej używanych słów naszego recenzenta. Ten wyraz pełni funkcje wulgaryzmu (jako że Klocuch nie mówi brzydkich słów) i jest używany w stanie nagłego strachu (nocne-granie surwiwars), rozczarowania oraz zdenerwowania (Hitman 4 odc 1), czy też po prostu przecinka.

Historia i formy alternatywne[]

Po raz pierwszy zostało użyte w gta przez intnernet - wideorecenzja w piątej minucie. W rozbudowanej formie "kruci hegot" pojawiło się w nocnym graniu w surwiwars i Klocuch też szeptał "hegot" w odcinku mafia - od 13 - nocne sprawy i cisza. Na cześć tego słowa powstała piosenka kruci gang, przez co stało się bardziej popularne. Przykładowo Dem regularnie je używa.

Klocuchowi zdarzyło się też powiedzieć "kruca" (dawniej, na przykład w Mafii) albo "kurca" jak w odcinku Hitmana z 2018 roku.

W 2019 natomiast zaczął eksperymentować z nowymi formami, typu "kruci mamore" (tokio drift), "kruci babilon" (60 sekund), "kruci muci" (60 sekund i być może wyscigowy konkurs - wyniki), jednak póki co nie zdobyły zbyt wielkiego odzewu.

Różne hipotezy o pochodzeniu wyrazu[]

Plan lekcji Mateusza Żukowskiego udostępniony przez Klocucha

Inny równie ładny plan lekcji

  • wydaje się pochodzić od niemieckiego przekleństwa "Kruzifix".
  • "hegot" zaś ma pochodzić od "Herrgott".
  • kruci (cz.) – cholera, do licha, do diaska
  • kruzi (bawarski dialekt j. niemieckiego) - tyle co kruci po czesku. [1]
  • kojarzy się z góralskim "kruca fuks"
  • kruci (esperanto) - krzyżować
  • kruci (lat. kruciati, nem. kuruzen) so se imenovali Ogrski kmečki uporniki, ki so od 16. do 18. stoletja ropali, morili in požigali po Habsburški monarhiji (z słowieńskiej wikipedii). Kurucowie, także kurucy − zbrojni powstańcy z okresu 1671-1711 przeciwko panowaniu Habsburgów na Węgrzech. Główne powstania kuruców to powstanie Thökölyego (1672) oraz powstanie Rakoczego (1703-1711). ??
  • kruci brzmi podobnie do szwajcarskiego „grüezi", co oznacza „dzień dobry” lub dosłownie „szczęść Boże”.
  • kruca fuks - przekleństwo w języku śląskim.

Kruci w języku polskim[]

Dotychczas (przed Klocuchem) forma "kruci" raczej nie funkcjonowała w naszym języku. W internetowym Słowniku PWN znalazło się hasło "kruci", a samo słowo było dwukrotnie zgłaszane w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku w 2017 i 2018. Obecnie widnieją tam dwie definicje:

Definicja 1: przekleństwo o małej wadze jak „kurczę pieczone” czy „kurka rurka”. (Dodano: 9.11.2017)

Definicja 2: zamiast kurde, cholera, do licha, do diaska; wykrzyknienie wyrażające silne emocje, często niezadowolenie, ale także zachwyt. „Kruci, co on robi?!”, ale także „Jakie dobre ciasto, kruci!” (Dodano: 13.12.2018)

Advertisement